Çıtır Peynir Çubuklu Salata

Çıtır Peynir Çubuklu Salata

Marinara Sos ile

Time

25 dakika

Serving

2 kişilik

Level

Kolay

Calories

550-650 kcal/pors.

Tarif
1

Fırını 180 dereceye ayarlayın ve çalıştırın.


Dil peynirlerini uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Bir tabağa alın ve diğer malzemeleri hazırlayana dek buzlukta bekletin. Peynirin sığacağı büyüklükte bir kaba yumurtayı kırın ve yarım yemek kaşığı kadar su ekleyerek çırpın, bir tutam tuz ve karabiber ekleyin. Aynı boyutlardaki bir diğer kaba mısır ununu ve sarımsak tozunu koyup karıştırın. Bir diğer kaba da pankoyu dökün.

2

Marinara sos için; sarımsakları ince ince kesin. Fesleğeni yıkayın ve durulayın. Tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ ısındığında sarımsakları orta ateşte 1 dk soteleyin. Domates püresini ekleyin ve karıştırın. Bir tutam tuz ve karabiber ekleyin. Fesleğeni tat vermesi için sosun içine dal halinde (doğramadan) ekleyin, 12 – 15 dk pişirin. Sos pişerken bir sonraki adıma geçin.


3

Peynirleri buzluktan çıkarın ve her yeri kaplanacak şekilde, sırasıyla ilk önce mısır ununa bulayın, ikinci olarak yumurtaya bulayın ve son olarak pankoya bulayın ve tabağa geri alın. Bütün peynirlere aynı işlemi uyguladıktan sonra tekrar buzluğa koyun. Bu işlem daha kolay kızartmanızı sağlayacaktır.

4

Karnabaharları yıkayın ve durulayın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ile karıştırın. Fırın kabına alın ve önceden ısıttığınız fırında 5 – 6 dk pişirin. !!! Kısa süre pişireceğiniz için alarm kurmanızı öneririz.


Yeşillikleri yıkayın, durulayın ve elinizle gelişigüzel parçalara ayırın. Havucu soyun ve istediğiniz biçimde kesin. Salatalığı yıkayın ve istediğiniz biçimde kesin. Kiraz domatesleri de ortadan ikiye bölün ve tüm salata malzemelerini 2 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ekleyerek karıştırın.

5

Bir tavaya veya tencereye, paynirleri koyduğunuzda yarı yüksekliğine gelecek ayçiçek yağı ekleyin ve yüksek ateşte kızdırın. (Tercihinize göre zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Ancak ayçiçek yağı tavsiye edilir.) Yağ kızınca, peynirleri ikişer veya üçer tane olarak kızartmaya başlayın. 3 – 4 dk kadar peynirler nar gibi kızarana dek çevirerek kızartın. (Soğuk olan peynirlerin hepsini bir anda yağa alırsanız yağın ısısı düşeceğinden doğru kızartamazsınız.)


Hazırladığınız Marinara dip sosu servis için bir kaseye alın. Karnabaharları ve çıtır peynir çubuklarını salatanızın üzerine ekleyerek servis edin.


Afiyet Olsun!


Go to Weekly Menu
Ingredients We Send

250 gram

Cheese

10 baş

Cauliflower

100 gram

Salad Mix

200 gram

Tomato Puree

6 adet

Cherry Tomato

40 gram Panko

Bread Crumbs

1 adet

Carrot

1/2 çay kaşığı

Toz Biber

60 gram mısır unu

Flour

1 adet

Cucumber

1/2 çay kaşığı Toz

Garlic

1 adet

Egg

1 dal

Taze Fesleğen


Ingredients From Your Kitchen

Black Pepper

Salt

Olive Oil


Kitchenware
  • Pan
  • Cutting Board
  • Knife
  • Mixing Bowl
Nutrition Values / per serving