Sebze Dolgulu Levrek

Sebze Dolgulu Levrek

Mini Turplu Roka Salatası ile

Time

30 dakika

Serving

2 kişilik

Level

Kolay

Calories

400-500 kcal/pors.
Ingredients We Send

8 adet

Cherry Tomato

400 gram

Potato

1 adet

Orange

4 adet

Turp

1 demet

Arugula

3 diş

Garlic

350 gram

Levrek

1 adet

Kapya Pepper

1 adet

Onion

4 adet

Daphne Leaf

120 gram

Mushroom


Ingredients From Your Kitchen

Black Pepper

Salt

Olive Oil


Kitchenware
  • Cutting Board
  • Oven
  • Ovenware
  • Knife
Nutrition Values / per serving
Tarif
1

Fırını 200 dereceye ayarlayın ve çalıştırın.


Patatesleri yıkayın, kabuklarını soyun ve ince ince halka şeklinde kesin. Karıştırma kabına alın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tutam tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Fırın kabı ya da tepsisinin içine yağlı kağıdı serin ve patatesleri üst üste gelmeyecek şekilde dizin.


2

Soğanın kabuğun soyun ve ortadan ikiye kesin. (Yarısını balığın içerisine, diğer yarısını da sebze karışımına ekleyeceksiniz.) Yarım ay şeklinde ince ince kesin. Portakallardan birini yıkayın ve ortadan ikiye kesin. Yarısının suyunu bir kasenin içine sıkın. Diğer yarısını soğanı kestiğiniz gibi yarım ay şeklinde kesin.


Balığınızı soğuk suda iyice yıkayın ve peçete ile kurulayın. Balığın arasına soğan dilimlerini, 3-4 adet portakal dilimini ile defne yapraklarını dizin. Levreği fırın kabının ortasına yerleştirin.


3

Mantarları soğuk suda hızlıca yıkayın veya ıslak bir peçete ile dışını silerek temizleyin ve istediğiniz biçimde doğrayın. Sarımsakları soyun ve ince ince doğrayın. Kapya biberi yıkayın ve istediğiniz biçimde doğrayın. Son olarak kiraz domatesleri yıkayın ve ortadan ikiye kesin. Doğradığınız sebzeleri karıştırma kabına alın ve önceden doğradığınız yarım ay şeklindeki soğanları ekleyin. Üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tutam tuz ile karabiber ekleyip karıştırın.


4

Sebzeleri, fırın kabındaki balığın sağına ve soluna gelişigüzel bir şekilde dağıtın. Balığın üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirin, bir tutam tuz ve karabiber serpin.

Sıktığınız yarım portakalın suyunu balığın ve sebzelerin üzerine dökün. Kalan portakal dilimlerini balığın ve sebzelerin üzerine yerleştirin.


Fırın kabınızın üzerini folyo ile sarın ve 200 dereceye ısıttığınız fırında yaklaşık 25 dk pişirin. Bu sürenin sonunda folyoyu çıkartın ve balığın kızarması için 5 dk daha pişirin.


5

Salata için; diğer portakalın suyunu temiz bir karıştırma kabının içine sıkın. Rokaları yıkayın ve durulayın. Elinizle gelişigüzel parçalara ayırın. Turpları yıkayın ve çok ince dilimler halinde kesin. Roka ve turpları karıştırma kabına alın ve üzerine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir tutam tuz ve karabiber ekleyip karıştırın.

Fırından çıkardığınız balığı ve salatayı, mümkünse önceden ısıttığınız tabaklarda servis edebilirsiniz.


    Afiyet Olsun!