Izgara Antrikot

Izgara Antrikot

Patates Püresi ve Roka Salatası ile

Time

30 dakika

Serving

2 Kişilik

Level

Kolay

Calories

500-600 kcal/pors.
Ingredients We Send

Milk

300 gram

Entrecote

Cherry Tomato

Oregano

Potato

Butter

1 dal

Rosemary

Garlic


Ingredients From Your Kitchen

Black Pepper

Salt

Olive Oil


Kitchenware
  • Pan
  • Cutting Board
  • Knife
  • Pot
Nutrition Values / per serving
Tarif
1

Eti pişirmeden yarım saat önce dolaptan çıkarın.

Patatesleri tencereye alıp üzerlerini geçecek kadar su ekleyin. Yüksek ateşte haşlanmaya bırakın. Çatalın patatese rahatça saplanacağı kıvama, yaklaşık 20-25 dk, gelinceye dek haşlayın.2

2 diş sarımsağı soyun ve gelişigüzel doğrayın.

Eti kasenin içine alın. Kaseye 1 yemek kaşığı zeytinyağı, sarımsak, biberiye, taze kekik, bir tutam tuz ve karabiber ekleyip, etin her iki yüzünü bu marinasyon malzemesi ile bulayın. 10 dk marine olmaya bırakın. (zamanınız varsa, pişirmeden 24 saat öncesine kadar, buzdolabında marine olmaya bırakabilirsiniz.)


3
Patatesleri soğuk su altına tutup kabuklarını soyacak kadar soğumasını sağlayın ve kabuklarını soyup bıçağınızla kabaca doğrayın. Patatesleri tencerenin içine geri alın ve kısık ateşte sonraki işlemlere devam edin.

Patateslere tereyağı ekleyin ve çatalınız ile ezerek karıştırın. Ezme işlemine, 1⁄2 çay kaşığı tuz, 1⁄2 çay kaşığı karabiber ve sütü ekleyerek devam edin. Pürenizin sıvı kıvamda olmasını istiyorsanız ocaktan alın; daha katı kıvamlı olmasını istiyorsanız karıştırarak pişirmeye devam edin.

Tavayı yüksek ateşte kızdırın.


4

Eti marinasyon sıvısından, tavanın ortasına alın ve bu yüzünü 3 dk pişirin.

Eti çevirmeden önce tavaya tereyağını, sarımsağı, biberiyeyi ve taze kekiği alın. Yağ erirken etin diğer yüzünü çevirin.

Etin bu yüzünü de 3 dk pişirin. Pişirirken tavayı çapraz tutup, bir kaşık yardımıyla tereyağı etin üzerine defalarca gezdirin. Bu işlem ete lezzet verecektir. Sarımsak, biberiye ve taze kekik kokusunu vermesi için eriyen tereyağın içinde ve tava hep yüksek ateşte. (Bu şekilde pişirirseniz et orta seviyede pişmiş olacaktır. Damak tadınıza göre daha uzun tutarak içinin iyi pişmesini sağlayabilirsiniz. İyi pişmiş et için eti tavaya aldığınızda yüksek ateşte 2 dk pişirdikten sonra ateşi orta seviyeye indirin ve 3 dk daha pişirin. Bu işlemi diğer yüzü için tekrarlayın.)


5

Eti 3-4 dk dinlenmesi için kesme tahtasının üzerine alın.

Kiraz domatesleri bütün halde, aynı tavanın içinde 3-4 dk soteleyin.

Dinlenen eti çapraz bıçak darbeleri ile dilimleyin. Patates püresi ve kiraz domatesler ile servis edin.


Afiyet Olsun!