Lemon Somon

Lemon Somon

with Spinach Sautée

Time

25 min.

Serving

2 person

Level

Easy

Calories

500-600 kcal/serving
Ingredients We Send

8 unit

Cherry Tomato

400 gram

Spinach

1 unit

Red Onion

2 cloves

Garlic

1 unit

Lemon

300 - 350 gram

Salmon

1 dessert spoon

Sweet Powdered Pepper


Ingredients From Your Kitchen

Black Pepper

Salt

Olive Oil


Kitchenware
  • Pan
  • Cutting Board
  • Grater
  • Knife
  • Mixing Bowl
  • Lemon Squeezer
Nutrition Values / per serving
Tarif
1

Limonun kabuğunu rendenin ince kısmı ile rendeleyin. Suyunu bir kasenin içine sıkın. Sarımsakları ince ince doğrayın. Yarısını kasenin içine alın. Diğer yarısını ıspanak sotelerken kullanacaksınız. 

 

Kaseye 2 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. 

 

Somon dilimlerini kaseye alın ve sos ile bulayın. Zamanınız varsa; marine olması için kaseyi streç film ile kapatarak yarım saat buzdolabında bekletin. Zamanınız yoksa buzdolabında bekletmeden diğer adımlara geçebilirsiniz. 

 

Ispanakların sap kısımlarını koparıp atın. Yapraklarını bol suda yıkayın. Elinizle gelişigüzel 2-3 parçaya ayırabilirsiniz. Kiraz domatesleri ikiye ya da üçe bölün (en son kullanacaksınız). 


2

Kırmızı soğanı dikine ortadan ikiye kesin. Bir yarısını, solda gördüğünüz gibi, ikiye kesinDiğer yarısını ince ince piyazlık doğrayın. 

 

Geniş bir tavayı orta seviyedeki ateşin üzerine alın. 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ ısınınca, piyazlık doğradığınız kırmızı soğanları tavaya alın ve 2 dk soteleyin. Kalan sarımsağı tavaya ekleyin ve yarım dk daha soteleyin. 


3

Tüm ıspanağı soğanların üzerine ekleyin. ½ su bardağı sıcak su, bir tutam tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Ateşi kısık seviyeye getirin. Ispanaklar kısa sürede kendini salacak ve yumuşayacaktır. Yaklaşık 3-5 dk içinde hazır olacaktır. (Bu sırada ıspanakların kavrulduğunu farkederseniz birer yemek kaşığı su ekleyerek ıspanakları yanmasını engellersiniz.)

 

Sotelediğiniz ıspanakları ateşten alın ve kapağı kapalı bir şekilde bekletin.

 


4

Başka bir tavayı (yapışmaz tava kullanmanız önerilir.) yüksek ateş üzerine alın. Marine ettiğiniz somonları, önce derili yüzeyi pişecek şekilde tavaya alın. Kasenin içindeki sostan birer parça somonların üzerine gezdirin. 

 

Somonun derili yüzünü 3 dk pişirdikten sonra ateşi orta seviyeye akın ve somonları yan yatırın. Bu işlemler sırasında spatula kullanmanızı ve balığın parçalanmaması için nazikçe davranmanızı öneririz. 

 

Somonun çevirdiğiniz yüzü de 2 dk piştikten sonra pişmemiş diğer yüzleri spatula yardımıyla çevirin ve 2’şer dk pişirin.


5

Somonun hazır olmasına yakın bir zamanda sotelediğiniz ıspanağın üzerine kırmızı biberi ekleyin, tavayı orta seviyedeki ateşe alın. Karıştırarak 1-2 dk ıspanakları ısıtın.

 

Sotelediğiniz ıspanakları ve kiraz domatesleri servis tabağına alın. Pişirdiğiniz somonu, çeyrek kırmızı soğanları, kiraz domatesleri, yanına ekleyin. Üzerine rendelediğiniz limon kabuğunu serpiştirip servis edin. 


Afiyet Olsun!