Mantarlı Risotto

Mantarlı Risotto

Parmesan ile

Zaman

40 Dakika

Porsiyon

2 Kişilik

Seviye

Orta

Besin Değeri

450-550 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

200 gram

Arborio Pirinci

2 adet

Kereviz Sapı

40 gram

Parmesan

2 dal

Taze Kekik

45 gram

Tereyağ

1 adet

Havuç

1 adet

Soğan

150 gram

Mantar

20 ml

Beyaz Şarap Sirkesi


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Tava
  • Kesme Tahtası
  • Bıçak
  • Tencere
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Sebze suyunu hazırladıktan sonra risottoyu pişirmeye başlayacağız. Pirinçleri tavaya aldıktan sonra başından hiç ayrılmamanız gerekiyor. Bu sıraya göre ilerlemenizi tavsiye ederiz. 


1,5 litre su kaynatın. 

 

Soğanın yarısını küçük küpler halinde doğrayın. Diğer yarısını orta boy küpler (3-4 cm) halinde doğrayın. 

 

Havucu ve kereviz saplarını orta boyda gelişigüzel biçimde doğrayın. (3-4 cm)


Mantarların saplarını ayırın. Sapları gelişigüzel biçimde doğrayın. Mantarların baş kısımlarını ince dilimler halinde doğrayın.


2

Ocağa bir tencere alın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ orta ateşte ısındığında, orta boy doğradığınız soğanlar, havuç, kereviz sapı ve mantar saplarını 2–3 dk soteleyin. 1 dal taze kekik ekleyin. Ardından, kaynattığınız suyu ilave edin ve yüksek ateşte 12-15 dk kaynatın. (Risotto için kullanacağınız sebze suyudur.)

Kaynattığınız sebze suyunu bir kasenin içine süzün. Risottoda kullanmak için 1 litre ayırın. (Artan sebze suyunu buz kalıplarına dökerek, derin dondurucuda 3 aya kadar saklayabilirsiniz.)


3

Risotto için ocağa derince bir tava alın. Tava orta ateşte ısındığında, 1 yemek kaşığı zeytinyağı  ve 1 paket tereyağı ekleyin. İnce ince doğradığınız mantarları 3 dk boyunca soteleyin ve kenara alın.


4

Tavaya küçük küpler halinde doğradığınız soğanları ekleyin ve 2 dk soteleyin. 

 

Pirinçleri tavaya ilave edin ve karıştırarak 3 dk soteleyin. 1 çay kaşığı tuz – karabiber ekleyin. Pirinçleri soteleme işleminin sonunda beyaz şarap sirkesini ekleyin ve karıştırarak buharlaşmasını sağlayın.5

Sebze suyundan 1–2 kepçe ekleyerek pişirmeye başlayın. (sebze suyunu bir seferde eklemeyeceğiz. Pirinçler suyunu emdikçe yavaş yavaş ekleyeceğiz.) Pirinçler suyunu çekene kadar karıştırarak pişirin. Suyu tamamen çektiğinde tekrar sebze suyu ilave edin. 1 dal taze kekik ekleyin. Sebze suyunu yarısına kadar kullandığınızda, sotelediğiniz mantarları da tavaya ekleyin.

 

Pirinçler pilav gibi tamamen pişmemeli, çok hafif sertlikte kalmalı. (Pirinci ısırdığınızda, ortasında iğne ucu kadar beyazlık var ise risotto pişmiş demektir.) Kontrol edip tavayı ocaktan alın. 

Kekik dalını tavadan çıkartın ve risottonun içerisine 2 paket tereyağını ve parmesanı ekleyin. Karıştırın ve kullanmadığınız taze kekik ile süsleyerek servis edin.

 

Afiyet Olsun!