Ispanak Yatağında Bademli Levrek Fileto

Ispanak Yatağında Bademli Levrek Fileto

Haşlanmış Sebze ve Salata ile

Zaman

30 dk.

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Kolay

Besin Değeri

400 - 500 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

8 adet

Kiraz Domates

15 gram

Tereyağ

2 adet

Havuç

150 gram

Brokoli

150 gram

Ispanak

1 diş

Sarımsak

2 adet

Kabak

1 adet

Limon

200-300 gram

Levrek Fileto

140 gram

Maskolin Salata


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Tava
  • Kesme Tahtası
  • Bıçak
  • Tencere
  • Limon Sıkacağı
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Sebzeleri haşlamak için 1-1,5 litre su kaynatın. Haşlama sonrası sebzeleri şoklamak için, derin bir kabın içine buzlu su hazırlayın.

 

Brokolileri orta boy parçalara ayırın. Havucu ve kabağı istediğiniz biçimde doğrayın


2

Sebzeleri sırayla; kaynayan suda 1-2 dk diriliğini kaybedene kadar haşlayın. Ardından pişirme işlemini bitirmek için buzlu suya koyun. Sebzeler soğuduğunda sudan çıkarın, kenarda bekletin.

 

Limonu sıkın bir kasenin içine sıkın. 2 yemek kaşığını balığın sosu için, geri kalanı salata için kullanacaksınız.

 

Salata için yeşillikleri soğuk suda yıkayın ve durulayın. Kiraz domatesleri ortadan ikiye bölün. Yeşillikleri ve domatesleri, soslayacağınız zamana kadar karıştırma kabında bekletin.


3


Sarımsağı ortadan ikiye kesin ve çatala batırın. Ispanakları soğuk suda yıkayın, durulayın. 

 

Ocağa bir tava alın ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Orta ateşte yağ ısındığında, ıspanakları sotelemeye başlayın ve çatala batırdığınız sarımsak ile karıştırarak ıspanaklar yumuşayana kadar çevirin. Ispanakları bir tabağın içine alın, sonra tekrar ısıtacaksınız. (Bu şekilde sarımsağın aromasını katmış olacaksınız.)


4

Balıkların derili tarafına bir tutam tuz-karabiber serpin. Ispanakları soteledğiniz tavayı kağıt havlu ile silin ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Orta ateşte yağ ısındığında, derili tarafı tavaya değecek şekilde koyun. 

 

2-3 dk isteğinize göre pişirdikten sonra etli kısmına da bir tutam tuz-karabiber serpin ve balığı çevirin. 2-3 dakika daha pişirdikten sonra balığı kağıt havlu üzerine alın


5

Balığı pişirdiğiniz tavada çok yağ var ise fazlasını dökün. Kısık ateşte tereyağı eritin ve bademleri hafif renk alana kadar soteleyin. Son olarak 2 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin. Balıkları tekrar tavaya alın ve sebzeleri soteleyene kadar bekletin.

 

Haşladığınız sebzeleri sotelemek için bir tava alın ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin, orta ateşte 2-3 dk soteleyin. Tuz-karabiber ayarlamasını yapın.

 

Karıştırma kabındaki salatanın üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve bir tutam tuz-karabiber ekleyin. Harmanlayın.

 

Servis tabaklarını hazırlarken ıspanağı tavaya alıp 1-2 dk ısıtın. Ispanakları servis tabaklarına koyun ve balığı üzerine yerleştirin. Üzerine kaşık yardımı ile bademli sostan dökün. Sotelediğiniz sebzeler ve salata ile Ispanak Yatağında Levrek Filetoları servis edebilirsiniz.


Afiyet Olsun!