Ispanak ve Gravyer Peynirli Kiş

Ispanak ve Gravyer Peynirli Kiş

Akdeniz Yeşillikleri ve Kapari ile

Zaman

30 dk.

Porsiyon

2 Kişilik

Seviye

Kolay

Besin Değeri

450 – 550 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

125 ml

Krema

200 gr

Ispanak

1 yemek kaşığı

Kapari

1 adet

Yumurta

1 adet

Soğan

120 gr

Akdeniz Salata

3 adet

Milföy Hamuru


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Kesme Tahtası
  • Fırın
  • Fırın Kabı
  • Bıçak
  • Karıştırma Kabı
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Fırını 180c’ye ayarlayın ve çalıştırın.

Kiş’i pişirmek için küçük bir borcam veya tart/kek kalıbı alın. (Fırına girebilen herhangi bir küçük kap da olabilir.) 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile her tarafını yağlayın.

Milföy hamurlarını uzunlamasına yanyana koyun. Birini diğerinin üzerine yarım santim kadar getirin ve elinizle baştan aşağı bastırarak yapışmasını sağlayın.

Yağladığınız kaba milföy hamurunu yerleştirin ve dışarıda kalan parçalar olur ise, bıçak ile kesip eksik kalan iç kısımlarına yapıştırabilirsiniz.

Kabı tamamen milföy hamuru ile kapladıktan sonra çatal yardımı ile, bastırarak tabanında izler bırakın.


Fırına verdiğinizde kabarmaması için, hamurun üzerine streç filme sarılmış pirinç veya herhangi bir bakliyat koyarak ağırlık yapmasını sağlayın. Fırına girebilen herhangi bir tabak da yerleştirebilirsiniz içine. (Bir ağırlık koymadıysanız hamur pişerken sürekli olarak kontrol etmeli ve kabardığı anda çatal ile bastırmalısınız.)


2

180c’ye ısıttığınız fırına milföy hamurunu koyun ve hafif kızarana kadar 7 – 8 dakika pişirin.

Soğanları küçük küpler halinde doğrayın. Ispanakları soğuk suda yıkayın ve ince ince doğrayın. Gravyer peynirini rendeleyin.


3

Ocağa bir tava alın ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ orta ateşte ısınınca soğanları ekleyin ve 3 dakika soteleyin.

Ardından ıspanakları ekleyin ve 3 dakika daha karıştırarak soteleyin. Tuz – karabiber ayarlamasını yapın.


4

Bir karıştırma kabına kremayı ve yumurtayı ekleyin, çırpın. Sotelediğiniz ıspanakları ekleyin. Gravyer peynirinden 1 yemek kaşığı üzeri için ayırın. Kalanını karışımın içerisine ekleyin.


5

Fırında pişen tart hamurunun içerisine karışımı dökün ve ayırdığınız 1 yemek kaşığı gravyer peynirini üzerine serpin, tekrar fırına verin. Tamamen kızarıp pişene kadar yaklaşık 8 – 10 dakika pişirin.

Salata için; Akdeniz yeşilliklerini yıkayın ve durulayın. Bir karıştırma kabına 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ekleyip karıştırın. Servisten hemen önce yeşillikleri ve kaparileri karıştırma kabına ekleyip, karıştırın.

Kişi dilimleyerek salata ile servis edebilirsiniz.

Afiyet Olsun!