Ev Yapımı Carbonara

Ev Yapımı Carbonara

Kiraz Domatesli Karışık Salata ile

Zaman

45 dakika

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Orta

Besin Değeri

550 – 650 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

2 kişilik

Karışık Salata

8 adet

Kiraz Domates

40 gram

Parmesan

30 gram

Tereyağ

210 gram

Un

1 diş

Sarımsak

4 adet

Yumurta


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Kesme Tahtası
  • Bıçak
  • Tencere
  • Karıştırma Kabı
  • Streç Film
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Un’dan 1 yemek kaşığıayırın, hamuru açarken kullanacaksınız. 

Karıştırma kabına geri kalan unu alınve 1 çay kaşığı tuzekleyip karıştırın. Ortasına bir çukur yapın elinizle, kırdığınız 2 adetyumurtayı ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağını ekleyin. İlk önce çatal yardımı ile malzemeleri birbirine karıştırın yavaşça, karışmaya başladıktan sonra çatalı sıyırın ve bir elinizikullanarak yoğurmaya başlayın. Malzemeler homojen bir şekilde karışana kadaryoğurun. 


2

Hafif yumuşak bir hamur elde ettikten sonra streçleyin ve 5 dakika dolapta dinlendirin. Vaktiniz yok ise direkt kullanmaya başlayabilirsiniz.


3

Hamuru bıçak ile 3 eşit parçayabölün. Her bir parçayı merdane ile, merdane yoksa streç film veya folyo filmi merdane gibi kullanarakaçabilirsiniz. 

Ayırdığınız 1 yemek kaşığıundan bir tutamtezgaha serpin ve kestiğiniz ilk parçayı elinizle yuvarlak bir şekilde toparlayın ve tezgaha koyun. İlk aşamadaüzerine elinizle baskı uygulayarak açabildiğiniz kadar açın. İkinci aşamadamerdane ya da streç film yardımı ile hamuru açmaya başlayın. Açma işlemi sırasında, hamurun yapışmaması içinara ara tezgaha ve hamurun üzerine un serpin. (Aşırıya kaçmayın, bu sefer de kolay açamazsınız.) Hamuru 1 milimetre inceliğinegelene kadar açmanızda fayda var.

3 eşit parçaya böldüğünüz hamurların hepsini bu şekilde açın ve açtıklarınızı kenarda bekletin. 


4

Kesme işlemine başlamadan önce, makarnayı haşlamak için 1 litresuyu kaynatın ve 1 tatlı kaşığıtuz ekleyin içine. 

 

Hamurları kesmeye ilk açtığınız parçadan başlayın. (Hamuru rulo şeklinde saracağınız için, yapışıp kalmaması için, üzerine bir tutam un serpin.)  Hamuru rulo şeklinde sarın ve bıçak ile 1 – 1,5 cmkalınlığındaeşit parçalara kesin. Açtığınız tüm hamurlara aynı işlemi uygulayın ve üzerlerine un serpin, elinizle karıştırın. 

 

Bu sırada salata için yeşillikleri soğuk suda yıkayın ve durulayın. Çeri domatesleri yıkayın ve ortadan ikiye kesin.

Kaynayan suya ilk önce makarnanın yarısını, daha sonra diğer yarısını atın ve 8 – 10 dakikamakarnalar yumuşayana kadar pişirin. (Makarnanın suyunu dökmeyin.)


5

Makarnalar pişerken sosunuzu yapmaya başlayın. Dana Baconları ince uzun şeritler halinde kesin. Sarımsağı soyun ve bıçak ile ezin.

 

Tavaya 2 paket tereyağınıalın ve orta ateşteeritin, ezdiğiniz sarımsağı ekleyin. Dana Baconları tavaya ekleyin ve 3 – 4 dakika sotelemeye başlayın. 

2 adet yumurtanın sarısını bir kaba alın. Üzerine bir tutam karabiber ekleyin, çırpın.

Toz parmesandan 1 yemek kaşığıkadar servis ederken kullanmak üzere ayırdıktan sonra, kalanı yumurta sarılarının üzerine ekleyin, karıştırın. 

Etler çıtır çıtır olmaya başladığında sarımsağı tavadan çıkarın. Haşlanan makarnayı tavadaki baconların üzerine ekleyin ve eklerken makarna suyundan da 2 yemek kaşığı kadar ilave edin. 1 – 2 dakikapişirin. Tavayı ateşten alınve yumurta sarılarını çok hızlıca ekleyin ve durmadan karıştırın. Yumurtanın topak topak pişmemesi gerekiyor. Daha kremamsı olması için makarna suyundan 1 kepçeye kadar azar azar ilave edebilirsiniz. 

Yıkadığınız yeşillikler ve kiraz domateslere 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuzve karabiber ekleyin. 

Makarnanızın üzerine kalan parmesanı ekleyip salata ile servis edebilirsiniz.

   

Afiyet Olsun!