Dana Schnitzel

Dana Schnitzel

Patates Salatası ile

Zaman

30 dk.

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Orta

Besin Değeri

550 – 650 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

1 dal

Maydanoz

2 yemek kaşığı

Mayonez

2 dilim

Antrikot

4 adet

Kornişon Turşu

40 gram

Galeta Unu

45 gram

Tereyağ

1 yemek kaşığı

Hardal Sos

1 dal

Biberiye

50 gram

Un

1 adet

Kırmızı Soğan

2 adet

Yumurta

1 adet

Lime

1 dal

Taze Soğan

6 adet

Taze Patates


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Tava
  • Kesme Tahtası
  • Bıçak
  • Karıştırma Kabı
  • Streç Film
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Patatesler için 1 litre su kaynatın. Patatesleri soğuk sudaiyice yıkayın, kabuğunu soymadan kullanacaksınız.Orta boy küplerhalinde doğrayın. Patatesleri kaynayan suyun içine atın ve bıçak girecek kıvama gelene kadar 7 – 8 dakikahaşlayın. (Çok yumuşayıp parçalanmamasına dikkat edin.) Haşladıktan sonra patatesleri çıkarıp kenara alabilirsiniz. 

 

Maydanozu yıkayın ve kurulayın, ince incekıyın. Biberiyenin yapraklarını sapından ayırınve yapraklarını ince ince kıyın. 


2

Lime’ın yarısınınsuyunu bir kaseye sıkın. Bir diğer kaseye 2 paket tereyağı, doğradığınız biberiye, maydanoz ve diğer kasedeki lime suyundan1 yemek kaşığı ekleyin. Eldiven giyerek, tek elinizle iyice karıştırın. 

 

Tereyağına elinizle küçük bir silindir şekli verin. Tezgaha küçük bir parça streç film açın, tereyağı ortasına koyun ve streç filmi sıkı bir şekilde sarmaya başlayın. Sarılı tereyağı buzluğakaldırın ve donmasını bekleyin. (tam donmasa da sertleşmesini istiyoruz)


3

Kırmızı soğanı soyun, yıkayın ve çok küçük küplerhalinde doğrayın. Taze soğanı yıkayın ve ince incekıyın. Turşuların saplarını kesin ve küçük küplerhalinde doğrayın.

 

Paneleme işlemi için; unu, galeta ununuve çırptığınız yumurtaları3 ayrı büyük kaba veya tabağaayırın. 

 

Paneleme işleminden önce; etlerin her iki yüzünede tuz ve karabiber serpin. Sonrasında eti ilk önce unabulayın, fazlasını silkeleyinve ardından yumurtaya batırın. Her tarafının yumurta ile kaplandığından emin olduktan sonra, galeta ununa bulayın. (Paneleme işleminde etlerin tamamen kaplanmış olması çok önemli.) 


4

Etler pişmek için beklerken, patates salatasının sosunu hazırlamaya başlayın. Karıştırma kabına mayonez, hardalve sıktığınız yarım lime suyunun kalanınıekleyip karıştırın. 

 

Haşlanan patateslerive doğradığınız kırmızı soğan, turşuve taze soğanısosun içine ekleyip karıştırın. Streç filme sarıp soğuması için dolapta bekletin. 


5

Ocağa büyük bir tava alın, 2 yemek kaşığı zeytinyağıekleyin ve orta ateşteısınınca, ilk eti ekleyin ve kısık ateşealın. Her iki yüzünü 3’er dakika kısık ateştepişirin. Pişirme işleminin sonuna doğru 1 paket tereyağının yarısını tavaya ekleyin. 

 

İkinci eti pişirmeye başlamadan önce, tavayı peçete ile temizleyinve tekrar 2 yemek kaşığı zeytinyağıekleyerek pişirme işlemine başlayın. Pişirme işleminin sonuna doğru kalan yarım tereyağıekleyin tavaya.

 

Dondurucuda beklettiğiniz tereyağı çıkarın, streç filmden ayırın ve ince dilimler halinde kesin. Yarım kalan lime’ı da ince ince dilimleyin. Etin üzerini hazırladığınız otlu tereyağ ve lime dilimi ile süsleyin.

   

Afiyet Olsun!