Portakallı Kereviz

Portakallı Kereviz

Yasemin Pilavı ile

Zaman

45 dakika

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Orta

Besin Değeri

350-450 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

3 dal

Dereotu

2 adet

Kereviz Kökü

30 gram

Tereyağ

2 adet

Havuç

1/2 çay kaşığı

Toz şeker

2 adet

Portakal

2 adet

Soğan

160 gram

Yasemin Pirinci


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Kesme Tahtası
  • Rende
  • Bıçak
  • Tencere
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Pilav için pirinçleri soğuk suda yıkayın ve kullanacağınız zamana kadar ılık suyun içinde bekletin. Havuçları soyun ve yıkayın, yarım santimden daha ince olacak şekilde halka halka kesin.Büyük olansoğanı soyun ve ortadan ikiye kesin, piyazlık doğrayın. (Kerevizlerin kararmaması için,kullanacağınız anda soyun ve doğrayın.)Kerevizin saplarını kesin ve 3 – 4 tanesini ayırın, pilav için kullanacaksınız. Kerevizleri soyun ve elma dilimleri şeklinde kesin. 


2

Portakalları yıkayın, bir tanesinin kabuğunu rendenin küçük dişli tarafı ile rendeleyin ve pilav için ayırın. (Dilerseniz her iki portakalın rendesini de kullanabilirsiniz pilav için.) Portakalların suyunu sıkın ve yemeğe eklemek üzere kenarda bekletin.


3

Tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı alın ve orta ateşte ısınıncasoğanları ekleyin sotelemeye başlayın.3 dakika soteledikten sonra yumuşayan soğanlara, havuçları da ekleyin ve 2 dakika daha sotelemeye devam edin. 

Son olarak kerevizleri ekleyin ve 3 dakika soteledikten sonra sıktığınız portakal suyunu ve 2 su bardağı sıcak su ekleyin tencereye. Şeker ve bir tutam tuz ve karabiber ekledikten sonra karıştırın ve kapağını kapatın, 15 – 20 dakika kerevizler yumuşayıncaya kadar pişmeye bırakın.


4

Pilav için; su kaynatın ve aynı zamanda küçük olan soğanı soyun ve küçük küpler halinde doğrayın. Dereotunu da yıkayın ve ince ince kıyın. Tencereye iki paket tereyağını da ekleyin ve orta ateşte erittikten sonra, soğanları ekleyin ve renk alana kadar 2 – 3 dakika soteleyin. Ardından kestiğiniz kereviz saplarını da ekleyin ve 2 dakika daha soteleyin. Son olarak suyunu süzdüğünüz pirinçleri ekleyin ve 2 – 3 dakika daha soteleyin. Rendelediğiniz portakal kabuklarını ve 1,5 su bardağı kaynar suyu ekleyin ve karıştırın. Tuz, karabiber ayarlamasını yapın, orta ateşte 12 – 15 dakika pirinçler yumuşayana kadar kapağı kapalı bir şekilde pişirin. 


5

Pilavı servis etmeden önce dereotlarını eklemeyi unutmayın.


Afiyet olsun!