Çıtır Peynir Çubuklu Salata

Çıtır Peynir Çubuklu Salata

Marinara Sos ile

Zaman

25 dakika

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Kolay

Besin Değeri

550-650 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

250 gram

Dil Peyniri

10 baş

Karnabahar

100 gram

Karışık Salata

200 gram

Domates Püresi

6 adet

Kiraz Domates

40 gram Panko

Galeta Unu

1 adet

Havuç

1/2 çay kaşığı

Toz Biber

60 gram mısır unu

Un

1 adet

Salatalık

1/2 çay kaşığı Toz

Sarımsak

1 adet

Yumurta

1 dal

Taze Fesleğen


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Tava
  • Kesme Tahtası
  • Bıçak
  • Karıştırma Kabı
Besin Değerleri / porsiyon
Tarif
1

Fırını 180 dereceye ayarlayın ve çalıştırın.


Dil peynirlerini uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Bir tabağa alın ve diğer malzemeleri hazırlayana dek buzlukta bekletin. Peynirin sığacağı büyüklükte bir kaba yumurtayı kırın ve yarım yemek kaşığı kadar su ekleyerek çırpın, bir tutam tuz ve karabiber ekleyin. Aynı boyutlardaki bir diğer kaba mısır ununu ve sarımsak tozunu koyup karıştırın. Bir diğer kaba da pankoyu dökün.

2

Marinara sos için; sarımsakları ince ince kesin. Fesleğeni yıkayın ve durulayın. Tavaya 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Yağ ısındığında sarımsakları orta ateşte 1 dk soteleyin. Domates püresini ekleyin ve karıştırın. Bir tutam tuz ve karabiber ekleyin. Fesleğeni tat vermesi için sosun içine dal halinde (doğramadan) ekleyin, 12 – 15 dk pişirin. Sos pişerken bir sonraki adıma geçin.


3

Peynirleri buzluktan çıkarın ve her yeri kaplanacak şekilde, sırasıyla ilk önce mısır ununa bulayın, ikinci olarak yumurtaya bulayın ve son olarak pankoya bulayın ve tabağa geri alın. Bütün peynirlere aynı işlemi uyguladıktan sonra tekrar buzluğa koyun. Bu işlem daha kolay kızartmanızı sağlayacaktır.

4

Karnabaharları yıkayın ve durulayın. 1 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ile karıştırın. Fırın kabına alın ve önceden ısıttığınız fırında 5 – 6 dk pişirin. !!! Kısa süre pişireceğiniz için alarm kurmanızı öneririz.


Yeşillikleri yıkayın, durulayın ve elinizle gelişigüzel parçalara ayırın. Havucu soyun ve istediğiniz biçimde kesin. Salatalığı yıkayın ve istediğiniz biçimde kesin. Kiraz domatesleri de ortadan ikiye bölün ve tüm salata malzemelerini 2 yemek kaşığı zeytinyağı, bir tutam tuz ve karabiber ekleyerek karıştırın.

5

Bir tavaya veya tencereye, paynirleri koyduğunuzda yarı yüksekliğine gelecek ayçiçek yağı ekleyin ve yüksek ateşte kızdırın. (Tercihinize göre zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Ancak ayçiçek yağı tavsiye edilir.) Yağ kızınca, peynirleri ikişer veya üçer tane olarak kızartmaya başlayın. 3 – 4 dk kadar peynirler nar gibi kızarana dek çevirerek kızartın. (Soğuk olan peynirlerin hepsini bir anda yağa alırsanız yağın ısısı düşeceğinden doğru kızartamazsınız.)


Hazırladığınız Marinara dip sosu servis için bir kaseye alın. Karnabaharları ve çıtır peynir çubuklarını salatanızın üzerine ekleyerek servis edin.


Afiyet Olsun!