Steak Caprese

Steak Caprese

Baby Patates ve Mozzarellalı Salata ile

Zaman

30 dakika

Porsiyon

2 kişilik

Seviye

Kolay

Besin Değeri

500 - 600 kcal/pors.
Gönderdiğimiz Malzemeler

300 gram

Antrikot

1 yemek kaşığı

Balzamik Sirke

1 çay kaşığı

Kekik

14 adet

Kiraz Domates

120 gram

Mozzarella

3 dal

Taze Fesleğen

15 gram

Tereyağ

300 gram

Baby Patates


Evden Kullanacağınız Malzemeler

Karabiber

Tuz

Zeytinyağı


Mutfak Araç Gereçleri
  • Bıçak
  • Fırın
  • Fırın Kabı
  • Karıştırma Kabı
  • Kesme Tahtası
  • Tava

Besin Değerleri
Tarif
1

Fırını 200 derecede turbo moduna ayarlayın ve çalıştırın.


Patateslerin kabuklarını soymadan, bol suda yıkayın. Solda gördüğünüz gibi, her bir patatesi lokmalık parçalara bölün.


Patatesleri fırın kabının içine alın. Üzerine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, kekik ve bir tutam tuz ile karabiber ekleyin. Karıştırarak baharatların patateslere bulanmasını sağlayın. Fırın kabını, önceden ısıttığınız fırına verin ve 25-30 dk pişirin. (Patates parçalarının büyüklüğüne göre pişme süresi uzayabilir. Arada kontrol etmenizi öneririz.)2

Bu sırada mozzarellayı, 1-1,5 cm lik parçalar halinde, küp küp doğrayın. Kiraz domatesleri 4 parçaya bölün. Fesleğen yapraklarını yıkayın ve üst üste koyup bıçağınızla birkaç parçaya bölün.


Karıştırma kabına mozzarellayı, kiraz domatesleri ve fesleğen yapraklarını alın. (Servis etmeden önce 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı, balzamik sirke ve bir tutam tuz ile karabiber ekleyip karıştıracaksınız. Ancak bu işlemi, sofraya oturmadan hemen önce yapmanızı öneririz.)3

Patateslerin hazır olmasından 10 dk önce, bir tavayı yüksek ateşin üzerine alın. Isınan tavaya sadece birkaç damla zeytinyağı ekleyin. Ateşi orta seviyeye düşürün. Kontrafile dilimlerini tavaya alın. Etlerin üzerine bir tutam tuz ve karabiber serpiştirin. (az miktarda tuz ve dilediğiniz kadar karabiber) Etleri tavaya aldıktan sonra bir yüzünü 3-4 dk pişireceksiniz. Etleri çevirmeden hemen önce tavaya tereyağını alın.


4

Tereyağı erirken etlerin diğer yüzünü çevirin. Bu yüzünü 2-3 dk pişireceksiniz. Bu sırada tavayı bir elinizle eğik tutun, diğer elinize bir kaşık alın ve eriyen tereyağını kaşık yardımıyla etlerin üzerinde defalarca gezdirin. (Bu işlem sayesinde etler yağda kızarmayacak ama tereyağın tadını emmiş olacak.)


5

Pişen etleri kenara alın. Bu sırada patatesleri fırından çıkarın. Caprese salatanızı soslayın. Servis tabaklarına aldığınız yemeğinizi bir iki damla sızma zeytinyağı ile tatlandırarak servis edebilirsiniz.    Afiyet Olsun!